Walt Disney Stüdyoları’nın sunduğu bilgisayar animasyonu “Bolt”un yönetmenlik ve senaryo yazarlığını başlangıçta “Lilo & Stitch”ten tanıdığımız Chris Sanders üstlenmişti. Ancak Sanders’in sonradan projeden ayrılması üzerine yönetmenliğine Chris Williams getirildi.

26 Kasım 2008’de gösterime girmesi planlanan “Bolt”, Disney’in kuruluşundan bugüne kadar ürettiği 47. uzun metrajlı animasyon filmi olacak.

Önceki adı “American Dog” olan, ancak daha sonra “Bolt” olarak değiştirilen filmin seslendirme kadrosunda John Travolta, Thomas Haden Church, Woody Harrelson, Bernie Mac, Mario Cantone ve Bruce Greenwood’un başını çektiği ünlü aktörler görev aldı.

Filmin orijinal grafik stilinde “Rapunzel”de olduğu gibi Edward Hopper’ın çalışmalarından esinlenildi.

“Bolt” için hazırlanan ilk öyküde, ünlü bir TV yıldızı olan Henry adlı bir köpeğin öyküsü anlatılıyordu. Hiç beklemediği bir anda kendisini Nevada çöllerinde bulan Henry adlı köpek, orada karşılaştığı tek gözlü bir kedi ve radyoaktivite yüzünden aşırı gelişmiş bir tavşanla tanışıyor, hepsi birlikte kendilerine yeni bir ev bulmaya çalışıyorlardı.

2006 yılında Disney’in Kreatif Bölümü Başkanlığına getirilen John Lasseter, Pixar ve Disney’deki diğer yönetmenlerle birlikte “American Dog”un ilk taslak çalışmalarını gözden geçirdi ve bazı değişiklikler yapılmasını önerdi. Ancak Lasseter ve diğer yönetmenlerin değişiklik önerilerine Chris Sanders şiddetle direniyordu. Bunun üzerine görevden alınarak yerine Chris Williams getirildi.

Şubat 2007’de filmin konusunda birtakım önemli değişiklikler yapıldı. Öncelikle başroldeki Henry adlı köpeğin ismi Bolt olarak değiştirildi. Yanına “American Dog” adlı şov programında onunla beraber çalışan bir dişi köpek karakteri konuldu.

Category:

Animasyon

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*